طرح پژوهشی " ورزش و تاثیر آن بر زنان چاق مبتلا به سرطان پستان" خاتمه یافت

۰۸ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۸ کد : ۶۳۰ معاونت پژوهشی اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۳۷۷۴
طرح پژوهشی ورزش و تاثیر آن بر زنان چاق مبتلا به سرطان پستان با حمایت پژوهشگاه علوم ورزشی توسط دکتر امین عیسی نژاد (این طرح در قالب اعطای یک گرنت پژوهشی به دکتر عیسی نژاد انجام شده است) به اتمام رسید.
طرح پژوهشی " ورزش و تاثیر آن بر زنان چاق مبتلا به سرطان پستان"  خاتمه یافت

امروزه شاهد شیوع چشمگیر سرطان پستان در جهان می باشیم. خوشبختانه پیشرفت های مربوط به غربالگری و تشخیص به موقع بیماری در کنار توسعه روش های درمانی موجب شده است که  میزان بقا پس از بیماری در این افراد بالا رود. با این حال این بیماری و روش های درمان آن با عوارض جانبی ممکن است همراه باشد که در صورت عدم مراقبت و توجه ممکن است پیامدهای طولانی مدتی برای آنها به دنبال داشته باشد.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی، طرح پژوهشی " فعالیت ورزشی و تاثیر آن بر شاخص های التهابی، عملکردی قلبی و کیفیت زندگی زنان چاق مبتلا به سرطان پستان" که به همت پژوهشگاه علوم ورزشی و توسط دکتر امین عیسی نژاد عضو هیات علمی دانشگاه شاهد صورت گرفته است، مقایسه تاثیر تمرینات هوازی تداومی و تناوبی شدید بر کیفیت زندگی، عملکرد قلبی، آدیپوکاین ها و برخی شاخص های التهابی بر روی این زنان می باشد.

در این کارآزمایی بالینی،  زنان رها یافته از سرطان پستان 30 تا 60 ساله که جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی را به اتمام رسانده بودند و بیماری های زمینه ای دیگری مانند دیابت، فشارخون بالا و اسکلتی-عضلانی نداشتند، شرکت کرده بودند .

دکتر عیسی نژاد در ارائه نتایج این پژوهش گفت: تمرینات تناوبی هوازی شدید(HIIT) در مقایسه با تمرینات تداومی با شدت متوسط موجب بهبود چشمگیر توده عضلانی، آمادگی قلبی- تنفسی، عملکرد قلبی و  کیفیت زندگی در زنان دارای اضافه وزن یا چاق مبتلا به سرطان پستان می شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت عملکردی شرکت کنندگان در دو بخش آزمون عملکرد عضلانی و توان هوازی مورد بررسی قرار گرفت اظهار کرد:  هر دو برنامه تمرینی موجب بهبود عملکرد عضلانی شدند،  اما توان هوازی گروه تمرین تناوبی شدید پس‌از این دوره به‌صورت معنی داری افزایش‌یافته است، که علاوه بر گروه کنترل،  نسبت به گروه تمرینات تداومی با شدت متوسط نیز تفاوت معنی داری وجود داشت.

مجری این طرح اضافه کرد: از زیرمجموعه‌های ترکیب بدنی، توده چربی و درصد چربی سه گروه بعد از دوره تمرینی بدون تغییر معنی دار گزارش شد درحالی‌که توده عضلانی گروه تمرین تناوبی شدید پس از دوره تمرینی به‌صورت معنی داری افزایش پیدا کرد که از این نظر بین این گروه با دو گروه دیگر تفاوت معنی داری وجود دارد.

 دکتر عیسی نژاد تصریح کرد ازجمله نتایج جالب‌توجه این مطالعه تأثیر بیش‌تر فعالیت ورزشی تناوبی هوازی در مقایسه با تمرینات تداومی با شدت متوسط بر عملکرد جسمانی، توان هوازی و کیفیت زندگی در این گروه از زنان بود درحالی‌که تمرینات تداومی تأثیر معنی‌دارتری بر سطوح در گردش آیرزین داشته است. 
نتایج این مطالعه نشان داد که فعالیت ورزشی تاثیر منفی بر شاخص های التهابی ندارد. در مجموع به نظر می رسد که تمرینات تناوبی شدید می تواند به عنوان یک روش تمرینی ایمن و قابل اجرا برای زنان مبتلا به سرطان تجویز شود. 

این طرح با همکاری دکتر بهروز غریب، انکولوژیست بیمارستان کارکنان صنعت نفت، دکتر علی قنبری مطلق، متخصص پرتو درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، و خانم سمیه نظری کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی انجام شده است.
 

کلید واژه ها: طرح پژوهشی فعالیت ورزشی سرطان پستان


نظر شما :