معاون فناوری پژوهشگاه علوم ورزشی خبر داد:

حمایت از استارتاپ‌های ورزشی/ تشکیل زیست‌بوم نوآوری در ورزش

۰۱ آبان ۱۴۰۱ | ۰۹:۴۸ کد : ۱۳۰۷ معاونت فناوری اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۸۳۹
معاون فناوری «پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» با تاکید بر حمایت از استارتاپ‌های ورزشی در مرکز نوآوری این پژوهشگاه گفت: هدف از این اقدام را تشکیل زیست‌بوم نوآوری یکپارچه در ورزش ایران عنوان کرد که به گفته وی اکنون به شکل متفرق فعالیت می‌کنند.
حمایت از استارتاپ‌های ورزشی/ تشکیل زیست‌بوم نوآوری در ورزش

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهدی رسولی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، همزمان با هفته تربیت بدنی و ورزش (۲۶ مهر لغایت ۲ آبان 1401) در توضیح اقدامات پیشین مرکز نوآوری پژوهشگاه زیرنظر معاونت فناوری اظهار داشت: طی سال‌های اخیر از ۱۴ استارتاپ فعال در زمینه ورزشی در جهات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و تجهیزات آزمایشگاهی و غیره حمایت کردیم.

یکی از این استارتاپ‌ها سامانه بامربی است که مربی‌های ورزشی هر رشته تخصصی در آن ثبت‌نام کرده‌اند و هر فرد متقاضی می‌تواند از مربی متخصص مد نظر و ساکن محله خود مطلع شود. در حال رایزنی با فدراسیون‌های مختلف ورزشی هستیم تا تعداد مربیان حاضر در این پایگاه در رشته‌های مختلف افزایش یابد. همچنین استارتاپ‌های مستقر در «مرکز نوآوری فناوری‌های ورزشی ایران»، دستاوردهای خوبی داشته‌اند؛ از جمله دستگاه‌هایی در زمینه تجهیزات ورزشی مانند دستگاه توپ‌شوت‌کن که باشگاه‌های ورزشی آن را خریداری کردند.

برنامه‌های خرد و کلان مرکز نوآوری پژوهشگاه علوم ورزشی

وی در مورد برنامه‌های آتی این مرکز نیز توضیح داد: در برنامه‌های خُرد کوتاه‌مدت طراحی دوره‌های مدیریت کسب و کار ورزشی و راهنمای کسب و کار ورزشی را در نظر داریم. زیرا نقطه ضعف بسیاری از کسب و کارهای ورزشی و باشگاه‌ها در این زمینه است. دانشجویان تخصص لازم را دارند، ولی نمی‌دانند چطور وارد کسب و کار شوند. 

این دوره ها در دو قالب کوتاه و بلندمدت طراحی شده و ذیل آن شیوه‌های جذب سرمایه، ایده‌پروری و طراحی کسب و کار به شکل تک درس و به مدت ۴ تا ۸ ساعت و مدیریت کسب و کار ورزشی به شیوه بلندمدت و بالای ۱۰۰ ساعت برای دانش‌آموخته‌های رشته تربیت بدنی تدوین شده است.

عضو هیأت‌ علمی پژوهشکده مدیریت ورزشی پژوهشگاه علوم ورزشی و تربیت‌ بدنی در مورد سایر برنامه‌های کوتاه مدت مرکز اظهار داشت: فراخوانی جدید برای استارتاپ‌های ورزشی صادر خواهیم کرد تا استارتاپ‌ها در سه بخش: ایده، ساخت محصول اولیه و تجاری‌سازی در مرکز، جذب و حمایت شوند.

رسولی در مورد مهم‌ترین برنامه این مرکز گفت: هدف ما تشکیل زیست بوم واحد نوآوری در ورزش ایران است. برای تحقق این هدف، مرکز نوآوری پژوهشگاه به صورت مشترک و جمعی با سازمان‌های متولی مانند: وزارت ورزش و جوانان، سازمان ورزش شهرداری، کمیته ملی المپیک، فدراسیون‌های ورزشی و همه سازمان‌ها و بخش‌های مرتبط همکاری می‌کند تا هر استارتاپی وارد مرکز می‌شود، همه برای حمایت و شکوفایی فعالیت‌های آن کمک کنند.

ایجاد زیست‌بوم نوآوری ورزش کشور

وی توضیح داد: زیست بوم نوآوری ورزش کشور اکنون به شکل متفرق فعالیت می‌کند، اما اگر بخواهیم این زیست بوم موفق شود، باید بخش‌های مختلف از نهاد کارفرما، نهادهای تحقیقاتی، اطلاع رسانی و سرمایه‌گذار، همه‌جانبه به آن کمک کنند.

رسولی در مورد برنامه‌های پژوهشگاه در خصوص «هفته پژوهش و فناوری» نیز گفت: طی هفته پژوهش، برنامه‌های متنوعی از جمله رونمایی از چند استارتاپ اعضای هیأت علمی پژوهشگاه را داریم و فراخوانی هم صادر کرده‌ایم که اعضای هیأت علمی تربیت بدنی تمامی مؤسسات یا دانشگاه‌های کشور، استارتاپ‌ها یا طرح‌های پژوهشی برتر خود را برای ما ارسال نمایند تا در غرفه پژوهشگاه در نمایشگاه هفته پژوهش معرفی شود. مرکز هم می‌تواند در صورت داشتن شرایط لازم از آنها حمایت کند.

به گزارش ایرنا، «پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی» در سال ۱۳۷۷ با هدف علمی شدن ورزش و اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی تأسیس شد و بر اساس مصوبه «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» در سال ۱۳۹۰ به «پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی»، ارتقا یافت.

این پژوهشگاه دارای ۳ پژوهشکده و ۹ گروه پژوهشی شامل: «پژوهشکده علوم زیستی در ورزش» با گروه پژوهشی مطالعات فعالیت بدنی و تندرستی، گروه پژوهشی ارتقای عملکرد در ورزش قهرمانی و گروه پژوهشی طب ورزشی، «پژوهشکده ورزش و جامعه» با گروه پژوهشی مدیریت و سیاست‌گذاری در ورزش، گروه پژوهشی علوم رفتاری در ورزش و گروه پژوهشی جامعه‌شناسی و روان‌شناسی ورزشی و «پژوهشکده فناوری‌های ورزشی» با گروه پژوهشی بیومکانیک ورزشی، گروه پژوهشی مهندسی ورزش و گروه پژوهشی بازاریابی و تجاری‌سازی در ورزش است.

کلید واژه ها: پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مرکز نوآوری فناوری‌های ورزشی استارتاپ ورزشی استارت آپ های ورزشی حمایت از استارتاپ ها سامانه بامربی دستگاه توپ انداز فوتبال توپ شوت کن فوتبال کسب و کارهای ورزشی لوازم و تجهیزات ورزشی


نظر شما :