نقش والدین در تقویت قوای جسمانی کودکان برای کاهش ابتلا به بیماری های عفونی از جمله کرونا + فیلم

۲۸ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۴ کد : ۳۰۷ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۶۴
والدین می‌توانند با انجام بازی های خانگی و همراهی با فرزندانشان، آنها را به انجام فعالیت‌های بدنی متنوع، روزانه تشویق نموده و خطر ابتلا به بیماری های عفونی از جمله کرونا در کودکان را کاهش دهند.
نقش والدین در تقویت قوای جسمانی کودکان برای کاهش ابتلا به بیماری های عفونی از جمله کرونا  + فیلم

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی دکترصالح رفیعی عضو هیات علمی پژوهشگاه و رییس کمیته ملی توسعه فعالیت بدنی کودکان، یکی تهدید ها و چالش های این روزهای قرنطینه خانگی را افزایش رفتارهای بی تحرک به واسطه حذف بخش زیادی از فعالیت های بدنی عنوان کرد که بطور معمول کودکان در محیط بیرون از خانه و در مدرسه یا مهد انجام می دادند.

 


دکتر صالح رفیعی گفت: نگاه دقیق تر به رفتار های درون خانه کودکان امروزی نشان می دهد که سهم استفاده از برنامه های تلویزیونی، رایانه و اینترنت، تبلت و موبایل برای انجام بازی های رایانه ای، و حضور در شبکه های اجتماعی به مراتب بیشتر از مطالعه و ورزش و فعالیت بدنی در اوقات فراغت کودکان ماست، لذا کودکانی که ساعات زیادی از روز به تماشای تلویزیون و کامپیوتر صرف می‌کنند زمان کمتری برای تحرک و بازی دارند، از این رو والدین بایستی زمان تماشای تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری را محدود کنند. والدین باید الگوی مناسب برای فرزندان خود باشند چرا که کودکانی که والدین خود را اغلب در حالت نشسته به تماشای تلویزیون و یا استفاده از موبایل و تبلت، درحالت بی تحرک می‌بینند به طور حتم رفتارهای بی تحرک را تقلید نموده و در آینده دچار افزایش وزن خواهند شد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه گفت:  این روند در شرایط این روزها و تعطیلات نوروزی پیش رو که اغلب منجر به تغییر شیوه زندگی بویژه علاقه کودکان به غذاهای پرکالری جذاب با ترکیبات نامطلوب، مصرف میان وعده ها و  غذاهای چرب و شیرین، کاهش مصرف مواد غذایی دارای فیبر و عدم تحرک باعث بروز پدیده ی چاقی می شود، افزایش وزن و چاقی که زمینه ساز بسیاری از بیمای های غیرواگیر در آینده است.
وی با اشاره به اینکه کودکان سرشار از انرژی هستند و نیاز به فعالیت دارند عنوان کرد: هنگامی که کودکان نتوانند انرژی خود را تخلیه کنند دچار اختلالات ذهنی و حرکتی می شوند. لذا باید شرایطی فراهم سازیم تا کودکان بتوانند در خانه هم به فعالیت های مناسب با فضای آپارتمان نشینی بپردازند.
وی پیشنهاد کرد والدین می‌توانند با انجام بازی های خانگی و همراهی با فرزندانشان، آنها را به انجام فعالیت‌های بدنی متنوع، روزانه تشویق نموده و با ایجاد نشاط در خانه، تقویت قوای جسمی، ارتقای قابلیت های ذهنی و حرکتی و بهبود شرایط فیزیولوژیکی بدن خطر ابتلا به بیماری های عفونی از جمله کرونا در کودکان را کاهش دهند.
دکتر رفیعی با بیان اینکه بازی، بهترین شکل فعالیت طبیعی برای هر کودک است عنوان کرد: در واقع بازی کردن، در زندگی کودک از اهمیت زیادی برخوردار است. در جریان بازی، نیروهای روحی و جسمی کودک؛ یعنی دقت، حافظه، تخیل، نظم و ترتیب، چالاکی و مهارت و … رشد می یابند و علاوه بر اینها بازی برای کودک محرک و انگیزه ای می شود در جهت کسب تجارب اجتماعی. بازی وسیله طبیعی کودک برای بیان «خود» است. کودک با بازی کردن، موقعیتی را به دست می آورد تا احساسات و مشکلات خود را عرضه کند و به عبارت دیگر، ابراز وجود نماید. بازی به کودکان کمک می کند تا مفهوم جمع و ارتباط مثبت و موثر با دیگران را بیاموزند و در واقع مشارکت اجتماعی را تمرین کنند.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی تحقیقات نشان داده  است کودک باید روزانه حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند افزود: نکته مهم شدت تمرینات و بازی هایی که افراد بویژه کودکان انجام می دهند نیز حائز اهمیت است. پروفسور مایک گلسیون عضو انجمن آموزش علوم بریتانیا معتقد است ورزش در حد تعادل به تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری های عفونی نظیر سرماخوردگی ، آنفولانزا ، سینوزیت کمک می کند و اگر در طول روز تحرک کمی دارید، خطر ابتلا به عفونت در شما 2 تا 3 برابر بیشتر از دیگران است.
رییس کمیته ملی توسعه فعالیت بدنی کودکان ادامه داد: ازسوی دیگر به همین میزان داشتن تمرین با شدت بالا نیز برای سیستم ایمنی بدن می تواند مضر باشد. لذا توصیه می شود با گنجاندن فعالیت ها و بازی هایی با شدت متوسط و به دور از نشستن های طولانی هم زمینه مناسب تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان را فراهم سازید و هم از سایر فواید بازی مانند تقویت حافظه و یادگیری، افزایش اعتماد به نفس، کاهش اضطراب و افسردگی، تنظیم وتعدیل میزان استرس وحتی تغییرات شخصیتی (پیدایش دید مثبت تری نسبت به زندگی) و امید با آینده، در کنار توسعه قابلیت های بدنی و افزایش دخایر حرکتی کودکان بهره مند شوند.
 وی تاکید کرد: اگر این بازی و فعالیت بدنی با همراهی دیگران بویژه والدین باشد منجر به تقویت مهارت های ارتباطی کودکان  شده و آنها می توانند  در کنار ورزش و بازی با دیگران صمیمی شوند و بیاموزند در مواقع بحرانی می توانند از حمایت اجتماعی آنها استفاده کنند. و یا اینکه به دوستان، خانواده و نزدیکانشان کمک کنند. و این نکته کلیدی در آموزش حمایت های بین فردی است.  


دکتر صالح رفیعی نکات مهم و مورد توجه در حوزه بازی کودکان را اینگونه اعلام کرد
•    فعالیت بدنی زمانی است که بیشتر قسمت های بدن درگیر حرکت است (به عنوان مثال سه چرخه سواری، دویدن و پریدن). فعالیت بدنی شامل بازی هایی از قبیل چیدن پازل و یا نقاشی کردن نمی باشد. پس بازی هایی انتخاب کنید که در آن کودک تحرک کافی را داشته باشد.
•    با کودک خود بازی کنید: ملحق شدن شما به کودکتان در حین بازی کردن، باعث ایجاد ارتباط بین شما و فرزندتان می شود. در حالی که از بازی کردن با او لذت می برید، به کودک خود کمک کنید تا به روش های مختلف از طریق بازی کردن رشد کند. به عنوان یک امتیاز، بازی با کودکتان یک راه عالی برای فعال بودن شماست.
•    روزانه بطور فعال با کودک خود بازی کنید: کودکان پیش از دبستان روزانه حداقل نیاز به 2 ساعت حرکت فعال دارند. آنها نباید بیش از یک ساعت، مگر در هنگام خواب غیر فعال و رفتارهای بی تحرک داشته باشند.
•     با جدیت درگیر بازی شوید: کودکان پیش از دبستان نیاز به فرصت هایی دارند که روزانه از انرژی بالای خود استفاده کنند. دویدن، پریدن و جست و خیز کردن برای کودکان ضروری است زیرا کودکان در حین انجام این حرکات از عضلات بزرگ در پاها و تنه برای استحکام استخوان ها، تناسب اندام  سلامت قلب و عروق استفاده می کنند و همچنین قدرت عضلات از فعالیت های عضلات بزرگ ناشی می شود.
•    .مهارت های حرکتی را توسعه دهید: کودکان پیش از دبستان به فرصت های زیادی جهت تمرین و کسب اعتماد به نفس در انجام مهارتهای حرکتی بنیادی دارند. این مهارتها، همچون بلوک های ساختمانی برای خلق الگوهای حرکات پیچیده تر بوده و شامل:
الف: مهارت های حرکتی دستکاری اشیاء شامل پرتاب کیسه های لوبیا، گرفتن روسری و ضربه زدن به توپ می باشد. همچنین مهارت های دستکاری اشیاء، فعالیت های هماهنگی چشم و دست و چشم و پا نیز نامیده می شوند.
ب: مهارتهای حرکتی جابجایی شامل جهش، پریدن و جست و خیز کردن می باشد.
پ: مهارتهای حرکتی کنترل بدن شامل تعادل و ساختن حالات مختلف با بدن  می باشد.
ت: مهارتهای آگاهی بدن شامل حرکت در فضا و نیز زمانبندی حرکت می باشد.
•    از فعالیت بدنی جهت حمایت از یادگیری و رشد اجتماعی کودکتان استفاده کنید: زمان بازی هنگامی است که کودک شما می تواند فعالانه در محیط پیرامونش به جستجو پرداخته، با اطرافیانش همکاری و مشارکت  کرده و با هر آنچه که با آن در تضاد است، مقابله کند. بازی کردن مهارت های تفکر و کلامی را در کودک تقویت کرده و باعث رشد و توسعه ادبیات در او می شود.
•    خلاقیت و بیان خود را ارتقاء دهید: کودکان پیش از دبستان برای ابراز خود از طریق حرکت و نیز برای رسیدن  به خود باوری، نیاز به فرصت دارند. و بازی هایی که به کودکان امکان ارائه ایده ها و راه حل های جدید را بدهد ، به مهارت های تفکر و نیز مهارتهای اجتماعی آنان کمک می کند.
•    و نهایتا اینکه تا جاییکه می توانید محیط خانه را شاد و بازی های مفرح را برای کودکانتان انتخاب کنین تا با ترشح هورمون شادی در اعضای خانواده زمینه های کاهش اضطراب و افزایش ایمنی و روحیه خود را فراهم سازید.

 

دانلود کلیپ ها

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

 

 

کلید واژه ها: نقش والدینتقویت قوای جسمانیکودکانبیماری های عفونی


نظر شما :