دکتر داداش‌پور:

سازمان امور دانشجویان در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک برای بیش از ۲ میلیون مدرک تحصیلی کد صحت صادر کرده است

۲۱ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۴:۴۶ کد : ۱۹۵۶ سایر اخبار اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۵۸۸
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: سازمان امور دانشجویان در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیکی و هوشمند برای بیش از ۲ میلیون مدرک تحصیلی دانش‌آموختگان داخل، خارج و بین‌الملل، کد صحت الکترونیکی ۲۰ رقمی صادر کرده است.
سازمان امور دانشجویان در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک برای بیش از ۲ میلیون مدرک تحصیلی کد صحت صادر کرده است

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی و به نقل از روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، دکتر هاشم داداش‌پور «معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان» درباره اقدامات انجام گرفته در این سازمان، در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیکی و هوشمند، در زمینه صدور و تأیید مدارک تحصیلی دانشگاهی گفت: این سازمان از ابتدای دولت سیزدهم، برنامه‌ریزی‌ها و اهتمام ویژه‌ای در تحقق این موضوع داشته است.

صدور کد صحت الکترونیکی 20 رقمی برای بیش از دو میلیون مدرک تحصیلی دانش آموختگان داخل، خارج و بین‌الملل

«معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری» ادامه داد: آئین‌نامه اجرایی تحقق دولت هوشمند در جهت دستیابی به اطلاعات دقیق و به هنگام در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، تسریع در اجرای امور، بهبود ارائه خدمات به مردم و در راستای تحقق دولت الکترونیکی تصویب شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: سازمان امور دانشجویان از سال 1398 با هدف تحقق دولت الکترونیک، صیانت از اعتبار و اصالت مدارک تحصیلی رسمی، اقدام به صدور کد صحت الکترونیکی 20 رقمی برای کلیه مدارک تحصیلی کرده است. این امر تداوم نقشه راه دولت در زمینه ارائه خدمات الکترونیک و هوشمند در زمینه مدارک تحصیلی رسمی دانشگاهی قلمداد می‌شود.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه تاکنون بیش از 2 میلیون کد صحت برای دانش‌آموختگان داخل، خارج و بین‌الملل صادر شده است؛ اظهار کرد: براساس اقدامات انجام شده، میزان پیشرفت اقدامات در این زمینه از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون نسبت به مدت مشابه قبل، بیش از 20 درصد افزایش داشته است.

اعلام انحصار مرجعیت استعلام مدارک تحصیلی

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: از تکالیفی که در راستای تحقق دولت الکترونیک به «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» واگذار شده است، ارائه پاسخ الکترونیکی به استعلام مدارک تحصیلی است. بنابراین مطابق شرح وظایف قانونی، مرجع ارزشیابی، تأیید، صدور، استعلام و صیانت از اصالت و اعتبار مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان کلیه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی، غیردولتی و غیرانتفاعی داخل و خارج از کشور در حیطه اختیارات سازمان امور دانشجویان است.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: در راستای تحقق دولت الکترونیک و به منظور حذف دانشنامه فیزیکی و صدور الکترونیکی مدارک و جلوگیری از جعل مدارک تحصیلی، کلیه دانشگاه‌ها ملزم هستند ضمن ثبت مستندات دانشجویان در سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد)، نسبت به اخذ کد صحت بیست رقمی برای صدور تأییدیه تحصیلی و دانشنامه اقدام کنند.

دکتر داداش‌پور در خصوص صدور کد صحت برای ارزش‌نامه‌های تحصیلی فاقد کد صحت مربوط به دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور تصریح کرد: در راستای تسهیل و تسریع امور مربوط به دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور و همچنین اجرای وحدت رویه و مدیریت واحد در ساماندهی امور خدماتی ـ آموزشی و متمرکز نمودن داده‌ها، صدور کد صحت الکترونیکی 20 رقمی برای ارزش‌نامه‌های تحصیلی فاقد کد صحت مربوط به دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور توسط اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان در حال انجام است.

«معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری» افزود: تحقق این امر سبب خواهد شد تا امور مربوط به نخبگان دانشگاهی خارج از کشور و همچنین کلیه افراد تحصیل کرده ایرانی خارج از کشور که قصد اشتغال و ارائه خدمات علمی و تخصصی در کشور را دارند، با سرعت بیشتر و بدون سپری نمودن روال‌های سنتی در ارائه مدارک تحصیلی به دستگاه‌های داخلی کشور که گاهی زمان‌بر و دارای موانع مختلفی هم هستند، انجام گیرد.

حذف صدور فیزیکی تأییدیه‌های تحصیلی

رئیس سازمان امور دانشجویان درباره فراهم‌سازی شرایط برای صدور تأییدیه‌های تحصیلی به صورت غیرحضوری تصریح کرد: با توجه به صدور تأییدیه تحصیلی از طریق سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) و با استفاده از کد صحت (QR Code) مندرج بر روی مدارک، شرایط ارائه تأییدیه صحت مدارک تحصیلی به طور مستقیم و از طریق پورتال «سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» و بدون مراجعه به اداره کل امور دانش‌آموختگان فراهم شده است.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه بازطراحی اساسی در خصوص فرم‌های سامانه سجاد در ارتباط با دانش‌آموختگان به منظور آماده‌سازی برای تکمیل بانک اطلاعاتی جامع دانش‌آموختگان انجام شده است؛ تصریح کرد: اداره کل امور دانش‌آموختگان این سازمان با همکاری دفتر توسعه فناوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی در راستای مرتفع نمودن مشکلات و کاستی‌های موجود در سامانه سجاد، پاسخ‌گویی به درخواست‌های کاربران این سامانه، در خصوص ویرایش، بازنگری و بازیابی فرآیندهای کد صحت الکترونیکی، اقدام به برگزاری جلسات متعدد، برنامه‌ریزی‌های مورد نیاز و ارائه راهکارهای اجرایی جهت حل مشکلات و معضلات کاربران سامانه سجاد کرده است که این اقدامات منجر به کاهش گسترده مراجعات حضوری، افزایش سرعت پاسخ‌گویی به درخواست‌ها و بهبود فضای بهره‌برداری از سامانه سجاد در جهت پوشش مطلوب تمامی نیازهای مربوط به متقاضیان شده است. 

 

انتهای خبر/

کلید واژه ها: سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری مدرک فارغ التحصیلی دولت الکترونیک امور دانش آموختگان تأییدیه تحصیلی دریافت دانشنامه سامانه سجاد اداره کل دانش آموختگان سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان


نظر شما :