سومین دوره مربیگری ورزش سالمندان برگزار می شود

۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۷ کد : ۱۲۵۷ آخرین اخبار
تعداد بازدید:۱۵۲۸
فدراسیون ورزش‌های همگانی ج. ا. ایران، سومین دوره مربیگری ورزش سالمندان را با همکاری پژوهشگاه تربیت‌ بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌کند
سومین دوره مربیگری ورزش سالمندان برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه تربیت‌ بدنی و علوم ورزشی، سومین دوره مربیگری ورزش سالمندان با هدف تربیت نیروهای متخصص برای ورزش سالمندان در شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد.

دکتر حامد عباسی «عضو هیأت علمی پژوهشگاه تربیت‌ بدنی و رئیس کمیته توسعه ورزش و فعالیت بدنی سالمندان کشور» در گفتگو با روابط عمومی پژوهشگاه تربیت‌ بدنی با بیان اینکه سرشماری های انجام شده در کشور نشانگر روند رو به رشد جمعیت سالمندان در ایران است افزود: جمعیت سالمندی در ایران طی حدود 42 سال از 5 درصد در سال 1355 به 10 درصد درسال 1398 رسیده است (دو برابر شدن جمعیت سالمندی). مجدداً طی حدود 21 سال، در سال1420 به 20 درصد خواهد رسید (دو برابر شدن جمعیت سالمندی)؛ این در حالی است که دربسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، دو برابر شدن مجدد جمعیت سالمندی در طول بیش از صد سال اتفاق افتاده است و کشور ما از جمله کشورهای واجد بالاترین شیب و شتاب افزایش جمعیت سالمندی در جهان است که خبر از سونامی سالمندی در ایران میدهد. افزایش سریع جمعیت سالمندان کشور، واقعیتی غیرقابل انکار است و تأثیر قابل توجهی بر افراد سالمند، خانواده ها و جامعه دارد.

 وی افزود خوشبختانه سند ملی سالمندان کشور بعنوان چارچوبی برای هدایت سیاست گذاریها، برنامه ها و فعالیت های آینده در امور سالمندان کشور با تمرکز بر شش هدف اصلی: 1) ارتقای سطح فرهنگی جامعه در خصوص پدیده سالمندی؛ 2) توانمندسازی سالمندان؛ 3) حفظ و ارتقاء سالمت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی سالمندان؛ 4) تقویت حمایت های اجتماعی برای ارتقاء سرمایه اجتماعی؛ 5) توسعه زیرساخت های مورد نیاز در امور سالمندی؛ 6) تامین منابع مالی پایدار برای نظام حمایتی ازسالمندان تدوین شده است.

رئیس کمیته توسعه ورزش و فعالیت بدنی سالمندان کشور اظهار داشت: خوشبختانه مزایای فعالیت بدنی برای سالمندان در بهبود تندرستی، پیشگیری از بیماریهای مزمن، ارتقا عملکرد، استقلال و کیفیت زندگی که ناظر بر اهداف سند ملی سالمندان است به خوبی در پیشینه مربوطه به اثبات رسیده است. دستیابی به اهداف چندگانه در گرو دسترسی به مربیان متخصص ورزش سالمندان است که با نیازها و ملاحظلات فعالیت بدنی دردوران سالمندی آگاه باشند.

 از این رو تربیت مربیان متخصص برای ورزش سالمندان ازجمله از اهداف اصلی کمیته توسعه ورزش و فعالیت بدنی سالمندان کشور است. در این راستا سومین دوره مربیگری درجه سه ورزش سالمندان در شهریور ماه جاری از تاریخ 7 الی11 به صورت مجازی و 18 شهریور ماه بصورت حضوری در تهران برگزار می شود .

دکتر عباسی افزود: شرکت‌کنندگان در این دوره، مواردی همچون: تغییرات و نیازمندی‌های ساختاری، فیزیولوژیکی، روانی، شناختی، حرکتی و تغذیه‌ای سالمندی، بیماری‌های شایع سالمندان، ارزیابی و غربالگری پیش از شرکت در فعالیت بدنی سالمندان، ارزیابی و پایش آمادگی جسمانی عمومی و عملکردی سالمندان، ارزیابی روان‌شناختی و شناختی سالمندان، اصول طراحی برنامه تمرینی برای سالمندان، روان‌شناسی مربیگری سالمندان، تغییر رفتار در سالمندی، ملاحظات فعالیت ورزشی برای بیماری‌های سیستم عصبی - عضلانی- اسکلتی، ملاحظات فعالیت ورزشی برای بیماری‌های سیستم قلبی -عروقی و متابولیک،تمرینات عملکردی، تمرینات تعادلی گام‌برداری، تمرینات چند حسی، ادراکی - شناختی،کمک‌های اولیه و ...را فرا می‌گیرند

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام در این دوره به نشانی لینک: register.isfaf.ir (بخش مربیگری) مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با مسئول هماهنگی و ثبت‌نام به شماره  09107782634  از طریق واتساپ پیام ارسال نمایند.

کلید واژه ها: دوره مربیگری ورزش سالمندان پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی فدراسیون ورزش‌های همگانی ج. ا. ایران دکتر حامد عباسی


نظر شما :