مقدمه:
ایده‌‌بازار رویدادی علمی- اجرایی است که با نگرشی نوآورانه و بهره گیری از کارآمدترین روش‌های توسعه‌ کارآفرینی ، سعی در حمایت از تفکرات دانش بنیان و ایده های خلاقانه و کاربردی دارد. حوزه فعالیت ایده‌بازار شامل برگزاری رویداد برای شناسایی ایده‌ها و ایده‌پردازان برتر و هدایت این ایده‌ها به دفتر سرمایه‌گذاران می باشد.
به طور کلی رویدادهای ایده‌بازار در قالب عناوین متنوعی مانند رویداد ایده‌بازار، ایده‌بازار تخصصی، ایده‌بازار علمی-تخیلی، رویداد ایده و… برگزار می‌شوند. این شیوه برگزاری کاملاً مطابق با نیاز روز کشور در بخش‌های مختلف می‌باشد.
نتایج حاصل از این رویداد‌ها منجر به اشتغال‌زایی پایدار برای افراد تحصیل کرده، افزایش سطح فناوری و افزایش سرمایه‌گذاری و سودآوری می‌شود. به طور کلی توسعه کارآفرینی، شناسایی ایده­ها و ایده ­پردازان برتر، معرفی بهترین فرصت­های سرمایه‌گذاری و ایجاد ارتباط موثر بین ایده­ پردازان و سرمایه­گذاران، کارآفرینی و اشتغال زایی و افزایش ثروت ملی از نتایج برگزاری رویداد ایده ­بازار می باشد. ایده‌بازار تخصصی، ایده‌‌بازاری است که در یک زمینه یا رشتۀ تخصصی مانند فناوری و تجهیزات ورزشی، برگزار می‌شود و تفاوت آن با ایده‌بازار عمومی در یک تخصص و محدود بودن دامنۀ موضوع ایده‌ها است.
ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی:
ایده بازار رویدادی کم سابقه در ایران است و در حوزه فناوری و تجهیزات ورزشی برای اولین بار توسط معاونت فناوری پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مطرح و اجرایی گردید. در این راستا اولین رویداد ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی  با اهداف ذیل در خرداد 1395 برگزار گردید:
 1. شناسایی و حمایت از مخترعین، صاحبان ایده و متخصصان خلاق در حوزه علوم ورزشی
 2. کمک به ارتقاء سطح محصولات و فناوری‌های ورزشی تولید داخل کشور
 3. تلاش در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی
 4. کمک به تجاری‌سازی و درآمدزایی در حوزه محصولات و فناوری های ورزشی
 5. تلاش برای ارتباط موثر صاحبان ایده با سرمایه‌گذاران و کمک به اشتغال زایی و کار آفرینی
 6. تلاش برای بومی سازی محصولات و فناوری های ورزرشی وارداتی
 7. جلوگیری از خروج ارز
گزارش اولین رویداد ایده بازار تجهیزات و فناوری ورزشی
 
اولین رویداد ایده بازار تجهیزات و فناوری ورزشی در تاریخ 5 خرداد 1395، توسط پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در تالار اجتماعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، رییس سازمان ورزش شهرداری تهران، ریاست، معاونان، اعضای هیات علمی و کارکنان پژوهشگاه تربیت بدنی و جمعی از مدیران ورزشی کشور، نمایندگان اتحادیه تولید کنندگان لوازم ورزشی تهران، مسئولان، دست اندرکاران ورزش و سرمایه گذاران در جمع خبرنگاران شبکه سه، شبکه خبر، خبرگزاری های صدا و سیما، ایسنا، ایرنا، پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، رادیو ورزش و... برپا گردید.
 
در مدت زمان فراخوان رویداد، بیش از 150 ایده و اختراع توسط پژوهشگران از سراسر کشور به دبیرخانه رویداد ارسال گردید که مشارکت اعضای هیات علمی و دانشجویان حوزه علوم ورزشی در کنار متخصصین و پژوهشگران فنی مهندسی بر غنای کار بیش از پیش افزوده بود.
 
محورهای ارسال ایده ها:
 • ابزارهای تمرینی و کمک تمرینی رشته های ورزشی
 • بیومکانیک، مهندسی و فناوری  ورزشی
 • تجهیزات آزمایشگاهی علوم ورزشی
 • تجهیزات توانبخشی ورزشی
 • تجهیزات رشد مهارت های حرکتی کودکان
 • شبیه ساز ها و  مدل های حرکتی ورزشی
 • مهندسی  پزشکی
 • نرم افزارهای  ورزشی
از میان 150 ایده دریافتی توسط دبیرخانه ایده بازار 8 ایده برتر در قالب سخنرانی و 52 ایده در قالب پوستر ارایه شد که در انتهای مراسم 3 ایده در بخش سخنرانی و 2 ایده در بخش پوستر توسط داوران انتخاب و از طراحان این ایده ها تقدیر به عمل آمد.
جهت مشاهده کامل گزارش اولین رویداد ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی، به لینک زیر مراجعه کنید:

ایده بازارها