کد خبر: 35151 تاریخ انتشار : 1397/8/9-11:58:9

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

سرپرست و اعضای هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی در ایسنا
رییس پژوهشگاه علوم ورزشی بر این باور است که رویکرد اصلی پژوهشگاه نگاه به آینده و انجام کار ملی است و وظیفه خود می‌داند که با تمام توان برای مشارکت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در کنار وزارت ورزش و جوانان باشد. در صورتی که وزارت ورزش به اعلام آمادگی پژوهشگاه پاسخ مثبت بدهد.
به گزارش روابط عمومی  پژوهشگاه علوم ورزشی به نقل از ایسنا، پژوهشگاه علوم ورزشی که از سال 77 تاسیس شده و امروز بیستمین سال فعالیت خود را سپری می‌کند، در طی این سال‌ها با مشکلات و چالش‌های زیادی مواجه بوده و بنا به گفته‌ی سرپرست جدید پژوهشگاه علوم ورزشی امروز به یک ثبات و آرامش نسبی رسیده است. البته وی بر این باور است که رویکرد اصلی پژوهشگاه نگاه به آینده و انجام کار ملی است و وظیفه خود می‌داند که با تمام توان برای مشارکت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در کنار دانشکده ها و دستگاه های اجرایی ورزش کشور و بالاخص وزارت ورزش و جوانان باشد، در صورتی که وزارت ورزش به اعلام آمادگی پژوهشگاه پاسخ مثبت بدهد.
 
شریف‌نژاد در عین حال با اشاره به رشد سریع علم و تکنولوژی در ورزش معتقد است که سال‌های آینده سال‌های دوپینگ خوردنی و تزریقی در ورزش نیست،‌ بلکه، دوپینگ ها از نوع دوپینگ های تکنولوژی است و ما در این حوزه و عرصه اگر فعالیت خود را شروع نکنیم و خود را به دنیا نرسانیم، قطعا سال های آینده عقب افتادگی ما معنادار خواهد بود.
 
علی شریف‌نژاد، سرپرست پژوهشگاه علوم ورزشی به همراه علی کاشی، سرپرست معاونت پژوهشی، محمد شریعت زاده، معاونت فناوری پژوهشگاه، عبد ا... آقاجانی، معاونت پشتیبانی و منابع انسانی و رضا فتحی مدیر روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی به مناسبت هفته تربیت بدنی با حضور در ایسنا ضمن بررسی مسائل و مشکلات پیش‌روی طرح‌های پژوهشی ورزش کشور، توسعه یافته‌های پژوهشی و کاربردی کردن نتایج تحقیقات در سطح ورزش کشور، پایش سلامت پرسنل سازمانها، عملیاتی کردن طرح‌های تحقیقاتی براساس نیاز جامعه ورزرش کشور، درآمدزایی از طریق اجرای استارت آپ‌ها و اعلام آمادگی پژوهشگاه برای اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی دستگاه های اجرایی، وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک را از اهداف و ماموریت‌های اصی پژوهشگاه در آینده عنوان کردند.
 
مشروح گفت‌وگوی ایسنا با سرپرست و اعضای هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی را در ادامه می‌خوانید.
 
*نگاه پژوهشگاه رو به آینده و رویکرد ملی است
 
شریف نژاد: از سال 77 که پژوهشگاه تحت عنوان پژوهشکده علوم ورزشی شکل گرفت، امسال افتخار آن را داشتیم که بیستمین سالگرد پژوهشگاه را با حضور خانواده‌ علوم ورزشی جشن بگیریم. این 20 سال در مقایسه با تعدد گرایش ها و تخصص‌های دیگر علوم در عرصه فنی و پزشکی عمر زیادی نیست. در این مدت کوتاه هرچند پژوهشگاه علوم ورزشی وظایف خود را به نحو احسن انجام داده، اما مساله این است که رشد و توسعه دانش و تکنولوژی با سرعت فراگیری در حال رخ دادن است که ما هر چقدر تلاش کنیم، باز هم عقب ماندگی هایی در این حوزه داریم.
 
پژوهشگاه در سال‌های گذشته با مسائل و مشکلات زیادی مواجه بوده و الان به یک ثبات نسبی رسیده است. به همین خاطر در مقطع کنونی نگاه ها رو به آینده است و اهداف بلندی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم براساس چارچوب و وظایفی که از طرف اسناد بالا دستی وزارت علوم تعیین شده وظایف خود را در این چارچوب انجام می‌دهیم. مسائل کلانی که در این مقطع برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم رویکرد ملی و فراجناحی پژوهشگاه است. پژوهشگاه در حقیقت یکسری اعضای هیات علمی متخصص و فارغ التحصیلان جوان و خوب درس خوانده در بهترین دانشگاههای داخل و خارج از کشور را دارد. این ظرفیت و پتانسیل‌ در داخل پژوهشگاه برای انجام یکسری طرح‌های تحقیقاتی وجود دارد و پژوهشگاه  می‌تواند به طور مستقل از عهده اجرای طرح های سفارش محور و تحقیقاتی برآید، اما از انجا که رویکرد پژوهشگاه رویکردی ملی و فراجناحی است به همین جهت تمام تلاش خود را خواهد کرد که طرح های ملی با حضور و مشارکت اعضای هیات علمی دانشکده ها و گروه های تربیت بدنی سراسر کشور اجرا کند. در حال‌ حاضر 68 عنوان طرح پژوهشی در پژوهشگاه در حال اجراست که از این تعداد 30 عنوان آن را اعضای هیات علمی پژوهشگاه مجری اصلی طرح ها هستند و ۳۸ عنوان از طرح های پژوهشگاه توسط اعضای هیات علمی خارج از پژوهشگاه اجرا می شود. این مساله نشان می‌دهد پژوهشگاه به آن رشدی که انتظار داشتیم رسیده است. قطعا باید در این مسیر فعالیت بیشتری صورت بگیرد.
  

 
*طرح‌های بین‌المللی پژوهشگاه یکی از اولویت‌های اصلی ماست
 
هدف ما اجرای کارهای مشترک با دانشگاه‌ها است. البته کار مشارکتی به این معنی نیست که دانشگاه‌ها بخواهند کاری را در پژوهشگاه انجام دهند،‌ بلکه تعریف از کار مشترک این است که شرایط تعامل اجرای طرح تحقیقاتی در دانشگاه و پژوهشگاه وجود داشته باشد. این اولویت پررنگ‌تر می‌شود، در صورتی که آن طرح تحقیقاتی جنبه بین‌المللی پیدا کند. دوم این که طرح تحقیقاتی که از طرف یک دانشگاه یا عضو هیات علمی بیرونی پیشنهاد می‌شود  باید طوری باشد که نیاز منطقه‌ای خود را تشخیص داده و براساس ان پروپوزال خود را تنظیم کرده باشد. این ویژگی‌ها اگر در آن طرح تحقیقاتی وجود داشته باشد پژوهشگاه هم در آن طرح مشارکت خواهد کرد و وظیفه خود می داند که بر روی این گونه ایده ها سرمایه گذاری نماید. این یکی از مسائل کلانی است که برنامه‌ریزی کرده ایم تا اجرای طرح های مشارکتی با اعضای هیات علمی بیرون از پژوهشگاه به این ترتیب عملیاتی شود. رویکرد دومی که پژوهشگاه به دنبال  آن است، کارهای بین‌المللی است. طی سال‌های گذشته یازده همایش بین‌المللی را برگزار کردیم و در حال‌ حاضر نیز آماده برگزاری دوازدهمین همایش بین‌المللی هستیم. در این سال‌ها طی رصدی که در همایش‌های بین‌المللی  سال‌های گذشته داشتیم به این نکته رسیدیم که بیشترین بار بین‌المللی حوزه علوم ورزشی را پژوهشگاه بر عهده داشته است. در حال‌ حاضر خوشحال هستیم که کم کم دانشکده های علوم ورزشی ما در مناطق خاصی به این امر مهم رسیده اند و تلاشهایی در این زمینه انجام داده‌اند. وقتی پژوهشگاه می‌بیند یک دانشکده یا گروهی در یک نقطه کشور به این رشد می‌رسد ما نیز در کنار آنها خواهیم بود و در این مسیر از آن حمایت می‌کنیم ولی در حال‌ حاضر طرح های بین‌المللی پژوهشگاه یکی از اولویت‌های  مجموعه ماست و با تمام مشکلات و چالش‌هایی که وجود دارد و با همه حساسیت‌ها و دقت نظر در مسائل کاری، پژوهشگاه‌ طرح‌های پژوهشی مشترک بین‌المللی را برنامه‌ریزی می‌کند.
 
*سالهای آینده دوپینگ تزریقی و خوردنی در ورزش علمی نیست
 
یکی دیگر از مسائلی که پژوهشگاه در این مسیر و برای آینده برنامه‌ریزی کرده، "ایجاد فضای کسب و کار" در قالب حمایت از طرح‌های استارت آپ های ورزشی است. اعتقاد من بر این است سال‌های آینده سال های دوپینگ خوردنی و تزریقی در ورزش نیست ،‌ بلکه سال‌های آینده دوپینگ از نوع دوپینگ تکنولوژی است و ما در این حوزه و عرصه اگر فعالیت خود را شروع نکنیم و خود را به دنیا نرسانیم قطعا سال های آینده عقب افتادگی ما از ورزش دنیا معنادار خواهد شد.
 
پژوهشگاه با رصد جامعه و اتفاقاتی که در دنیا رخ می دهد اهداف خود را باز طراحی کرده و با خلاقیت به صورت سازمان یافته برای موضوع تکنولوژی های ورزشی برنامه‌ریزی کرده است. در حال‌ حاضر تنها مرکز نوآوری و فناوری ورزش ایران توسط پژوهشگاه و با حمایت  معاونت علمی ریاست جمهوری به صورت سازمان یافته شکل گرفته و در حال‌ اجرای وظیفه است. به طوری که به مناسبت هفته‌ "تربیت ‌بدنی" پژوهشگاه علوم ورزشی از 12 عنوان طرح فناوری پژوهشی با مبلغی بالغ بر 200 میلیون تومان حمایت کرد که امیدوارم محصولات این طرح‌ها در آینده نزدیک در پژوهشگاه رونمایی و به جامعه ورزش معرفی شوند. همچنین یکی از ویژگی‌های پژوهشگاه این است که اصلا به دنبال روزمرگی نیست و مرتب در جامعه اتفاقات را رصد می‌کنیم و در حد توان، بضاعت پژوهشگاه و اختیاراتی که داریم کارها برنامه ریزی و به صورت عملیاتی در جهت پاسخ به نیاز جامعه پیش می‌ رویم.
 
 * نمایشگاه تجهیزات ورزشی تنها در معرفی مکمل‌ها یا بدنسازی خلاصه شده است
 
تنها متولی علمی ورزش کشور که در نمایشگاه تجهیزات ورزشی حضور فعال داشتیم و خدمات علمی به جامعه ورزش ارائه دادیم، پژوهشگاه بود. در این نمایشگاه که حضور پیدا کردم بسیار تاسف خوردم، زیرا تنها چیزی که ارائه شده بود، مکمل بود. آیا ورزش کشور فقط مکمل‌ یا بدنسازی است. به طوری که پررنگ‌ترین بخش تجهیزات مربوط به مکمل‌ها بود. امیدوارم بتوانیم تاثیر خود را بگذاریم تا در سال‌های آینده حضور دانشگاهیان و رشته‌های متعدد ورزش کشور در آن نمایشگاه  پررنگ‌تر دیده شود. البته این مساله تا حالا مغفول مانده و این یکی از مسائلی است که پژوهشگاه در این زمینه رصد کرده و در حد توان در بطن جامعه حضور داشته و نتایج تحقیقات خود را به مخاطب خود اطلاع رسانی کرده است. به‌ هر حال وظیفه ما بر این بود که در نمایشگاه حضور پیدا کنیم و ارائه خدمات علمی دهیم. هفته‌ پژوهش یکی از هفته‌هایی است که از طرف وزارت علوم دانشگاههای برتر ایران در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند و محصولات خود را ارائه می‌دهند. تنها نماینده علمی ورزش کشور پژوهشگاه است که خوشبختانه در پنج دوره اخیر پژوهشگاه جزو غرفه‌های برتر معرفی شده است و این نشان از حضور موثر و مفید پژوهشگاه بوده است. امسال معاونت وزارت علوم به پژوهشگاه گفته است که ما می‌توانیم یک روز را در هفته‌ پژوهش به نام "روز ورزش" در هفته‌ پژوهش مطرح کنیم. پژوهشگاه در حال‌ فراهم کردن مقدمات شرایط کار است. به هر صورت این موفقیت نتیجه‌ چند سال تلاش و معرفی محصولات و کار مداوم است. تمام همکاران ما در این چند سال‌  به صورت دلی فعالیت کردند تا به این نقطه رسیدیم. اهمیت این برتری از از این منظر است که در برابر همه دانشگاهها  از جمله شریف، امیر کبیر و ... موضوعات مهمی همچون نانو ، تکنولوژی پیشرفته ماهواره‌ای و... که در این مجموعه ها وجود داشته پژوهشگاه توانسته هر سال بین 10 غرفه یا دانشگاه‌ برتر عنوان غرفه برتر را به خود اختصاص بدهد. امیدوارم امسال نیز  فعالیت‌های خود را همانند سال‌های گذشته پیش ببریم تا برای ششمین بار غرفه برتر را به خود اختصاص دهیم.
 
* کارورزی پژوهشی فرصت مناسب برای محققان جوان
 
یک مورد دیگر که پژوهشگاه برای آن برنامه‌ریزی کرده و کارهایی در این زمینه صورت گرفته است، استفاده یا ایجاد بستر مناسب برای محققان جوان در قالب کمک محقق است. در حقیقت  فارغ التحصیلان جوان کشور می‌توانند با حضور در پژوهشگاه و در کنار اعضای هیات علمی یا مجریان اصلی در قالب دوره های کارورزی پژوهشی فعالیت‌های خود را به صورت یک دوره علمی در آزمایشگاه و در کنار اساتید مجرب علمی بگذارند و این یک رزومه علمی خوبی برای آنها خواهد بود و در این مسیر هم از امتیازات مادی و معنوی مشارکت در پروژه‌ ها بهره مند می شوند. اخیرا پژوهشگاه تفاهمنامه ای را با سازمان ملی نخبگان امضا کرده که این تفاهمنامه بستری را برای حضور نخبگان  به صورت کاملا سازمان یافته در حوزه  ورزش فراهم می‌کند.
 
پژوهشگاه به طور مستقیم متولی دانشجو نیست و خودمان دانشجو نداریم، اما بستر آن را فراهم کرده‌ایم تا کارهایی که در دانشگاه‌ها انجام می‌شود در قالب یک طرح پژوهشی کلان تر توسط دانشجویان انجام و ما از آن حمایت می‌کنیم.
 
*هر طرح پژوهشی الزاما به نتیجه اثربخش ختم نمی‌شود
 
وظیفه ما در پژوهشگاه انجام طرح های پژوهشی است. اجرای طرح پژوهشی به نوعی مثل یک کار کشاورزی است. شما باید امروز بذر را بکارید، مراقبت و هدایت کنید و حمایت لازم را از آن به عمل آورید. خوراک به آن بدهید تا در چند سال آینده به ثمر بنشیند. این نتیجه‌ پیگیری مستمر سال‌های گذشته پژوهشگاه بوده تا ما بتوانیم به موفقیت‌های خوبی امروز دست پیدا کنیم. این نمونه های علمی در حال‌ حاضر به جایی رسیده که سازمان سنجش کشور به پژوهشگاه برای اجرای آزمون عملی کار سفارش می‌دهد. در حقیقت اینها تلاش هایی است که پژوهشگاه در گذشته انجام داده و امروز به ثمر نشسته است. یک محقق در فرایند کاری پژوهشی روی موضوعی تحقیق می‌کند که نتیجه‌ بدهد. ما در حال‌ حاضر در آزمون عملی به این نکته رسیده ایم که در قالب اجرای طرحهای پژوهشی این کار را برنامه‌ریزی کنیم. مثلا در حوزه کودکان پژوهشگاه چهار دوره سمینار و دوره های مختص تربیت مربی برای کودک اجرا کرده است. اعضای هیات علمی روی این موضوع به صورت تخصصی کار کرده اند و یافته های پژوهشی آن به صورت پکیج آموزشی ملی و بین‌المللی تبدیل شده است. در حوزه کم توان ذهنی نیز اعضای هیات علمی در این موضوع کارهای پژوهشی انجام داده‌اند که نتیجه‌ این پژوهش‌ها به ایجاد دانش فنی رسیده است. گاهی اوقات دانشجویان و محققان فکر می‌کنند، کار پژوهشی که انجام می‌دهند باید به یک جواب معنی دار برسند. در صورتی که در دنیای واقعی علم حتی اگر کاری صورت بگیرد و حتی اگر نتایج آن تحقیق جواب هم نداد، ارزش والایی دارد. بنابراین هر طرح پژوهشی الزاما به یک نتیجه‌ اثربخش ختم نمی‌شود.
 
* به دنبال تهیه استارت آپی هستیم تا دانشجویان توانایی ایده‌پردازی بیشتری داشته باشند
 
ماهیت کار ما بر این است که به عنوان یک بخش دولتی بستری را فراهم کنیم برای محققان جوانی که ریسک کارهای خود را نمی‌توانند تحمل کنند. چون بازار فضای رقابتی با فضای دانشگاه متفاوت است و در دانشگاه کار پژوهشی در یک چارچوب مشخص انجام می‌شود و اگر بخواهید در آن تجاری سازی صورت بگیرد با چالش‌های زیادی مواجه می شویم. ما وظیفه خود می دانیم تا بستر حمایت از استارت آپ ها را مهیا کنیم که ریسک کارهای دانشجویان را کمتر کنیم تا توانایی انجام کار و ایده پردازی بیشتری را به دانشجویان و فارغ التحیلان جوان کشور بدهیم.  در حال‌ حاضر پژوهشگاه با همکاری یک تیم دیگر در حوزه استعدادیابی ژنتیکی کار می‌کند. آیا فکر می کنید استعدادیابی ژنتیکی همین طور به وجود آمده است،‌ بلکه باید بگویم در داخل کشور یک گروه تحقیقاتی فعالیتی انجام دادند تا الان به مرحله ظهور رسیده است. ما می‌توانیم تیم‌های مختلفی را در مدارس مستقر کنیم که به صورت ژنتیکی، استعدادیابی ورزشی انجام دهند. پژوهشگاه در حال‌ حاضر در نقطه‌ای ایستاده که تولید دانش فنی می‌کند و دانشگاه علوم پزشکی متقاضی این دانش فنی است. در پژوهشگاه صرفا کار  پژوهش برای پژوهش نیست ما اعتقاد داریم نتایج کارهای ما باید کاربردی باشد. در این مسیر برنامه‌ریزی می‌کنیم و پژوهشگاه به عنوان R&D ورزش کشور به اداره کل تربیت ‌بدنی وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی ایران و سازمان بهزیستی خدمات ارائه می‌دهد.
 
*آماده اجرای طرح‌های پژوهشی وزارت ورزش هستیم
 
 دکتر سلطانی فر، وزیر محترم ورزش و جوانان آخرین نشستی را که در کانون مربیان فوتبال داشت، یک جمله را مطرح کردند و به آن اشاره داشتند که رویکرد وزارت ورزش  و جوانان ا شتراک است نه اختلاف. پژوهشگاه تربیت ‌بدنی وزارت علوم وظیفه خود می داند که با تمام توانش برای مشارکت در اجرای طرحهای تحقیقاتی در خدمت وزارت ورزش و جوانان باشد. اگر سلطانی فر رویکردشان بر این مبناست ما از پژوهشگاه اعلام آمادگی کامل می‌کنیم که در کنار وزارت ورزش  و جوانان خواهیم بود و وظایف و رسالتی که بر عهده ماست را انجام خواهیم داد. پژوهشگاه فقط تعداد اعضای هیات علمی خود را ندارد،‌ بلکه پژوهشگاه ملی است و در این زمینه نیز نمونه کارهایی را انجام داده است. در حال‌ حاضر به دنبال اجرای سه عنوان طرح پژوهشی از اداره کل تربیت ‌بدنی وزارت علوم هستیم که توسط پژوهشگاه تنظیم و به تمام گروه های تربیت ‌بدنی دانشگاههای سراسر کشور اطلاع رسانی شده است. در حقیقت یک فضای رقابت علمی کاملا منصفانه ای را ایجاد کردیم تا بهترین پروپوزال توسط بهترین افراد با کمترین هزینه ممکن انجام شود. نگاه من به گذشته نیست،‌ بلکه نگاه من به آینده است. رویکرد پژوهشگاه به آینده یک کار ملی است. ما هم اعلام آمادگی می‌کنیم که با تمام توان و امکانات برای انجام طرح های پژوهشی سفارش محور در اختیار دستگاه های اجرایی و همچنین وزارت ورزش  و جوانان هستیم. وقتی سال گذشته بودجه پژوهشی وزارت ورزش و جوانان برگشت خورد، من از این قضیه بسیار متاثر شدم. وقتی پژوهشگاه وجود دارد چرا باید طرحهای پژوهشی و بودجه پژوهشی  وزارت ورزش  و جوانان برگشت بخورد؟ من وظیفه خود می دانم به عنوان مسئول پژوهشگاه اعلام آمادگی کنم که در کنار وزیر ورزش و جوانان هستم برای اجرای طرح های تحقیقاتی که دکتر سلطانی فر سفارش می‌دهند. ما در پژوهشگاه به صورت کلان و ملی فراخوان عمومی می‌دهیم و بهترین کار پژوهشی را انجام خواهیم داد. ما حتی به صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک موضوعات پژوهشی ارسال کردیم و پیگیر این قضیه هستیم و موضوعات تفاهمنامه و نقطه اشتراک خود را به وی مطرح کردیم. این کار را پیگیری می‌کنیم تا به نتیجه‌ برسیم.
 

 
   * توسعه یافته‌های پژوهشی یکی از اهداف اصلی مدیریت جدید است
 
دکتر علی کاشی، معاونت پژوهشی پژوهشگاه علوم ورزشی در ادامه این نشست با بیان این که اولین رسانه‌ای که اخبار پژوهشگاه در آن منتشر می‌شود و در طی چند سال اخیر ارتباط خوبی با آن برقرار کردیم ایسنا بود، می‌گوید:  شریف نژاد کلید واژه‌ای را مطرح کرد که با استفاده از این کلید واژه می‌توانیم ارتباطات خود را با ایسنا توسعه دهیم. به خاطر توجه پژوهشگاه به موضوع اطلاع رسانی یافته‌های پژوهشی یکی از اهداف اصلی مدیریت جدید پژوهشگاه، توسعه یافته‌های پژوهشی است و دو نفر از اعضای هیات علمی به صورت تمام وقت در این مجموعه حضور دارند. وظایف آنها این است که محتوای علمی تولید شده در پژوهشگاه را استخراج کنند. حتی برای این منظور کار گروهی را تشکیل دادیم تا بتوانیم یافته‌های تحقیقاتی را استخراج کنیم. یک سال است که مسئولیت پژوهشی پژوهشگاه را بر عهده دارم و رویکرد ما، مقداری متفاوت تر از سال‌های گذشته است. البته اعتقادی به اجرای پژوهش برای پژوهش ندارم و تلاش می‌کنیم تحقیقاتمان کاربردی تر باشد.
 
* به دنبال مرتفع کردن نیازهای پژوهشی سازمان‌ها هستیم حتی اگر بودجه پژوهشی نداشته باشند
 
در حال‌ حاضر  با  26 سازمان طرح پژوهشی کار می‌کنیم و به عنوان متولی ورزش کشور وظیفه خود می دانیم که نیازهای پژوهشی سازمان‌ها را مرتفع کنیم حتی اگر بودجه پژوهشی نداشته باشند. 13 سازمان داریم که با آنها طرح مشترک پژوهشی کار می‌کنیم و نتایج تحقیقات در این سازمان ها استفاده می‌شود. به عنوان نمونه؛ در حال تدوین برنامه راهبردی  فدراسیون شمشیربازی هستیم. همچنین 20 سازمان سفارش پژوهشی در حوزه ورزش را به ما ارجاع دادند و با این 20 سازمان قرارداد داریم و در حال‌ انجام کارهای پژوهشی آنها هستیم. بنابراین ما دیگر پژوهش برای پژوهش انجام نمی‌دهیم. خیلی از موسسات پژوهشی دغدغه‌ آنها بر این است که طرح‌های پژوهشی تولید می‌کنند و این طرح‌ها در کتابخانه‌ها استفاده نمی‌شود. اما وقتی سازمانی بهره بردار باشد و به خاطر مشارکت هزینه پرداخت می‌کند بابت سفارش خود از آن طرح بهره‌برداری لازم را انجام می‌دهد.
 
  *اعلام آمادگی پژوهشگاه برای انجام پایش سلامت کارمندان
 
ما مرکز مشاوره و سلامت در پژوهشگاه افتتاح کردیم. اعضای هیات علمی در این مرکز افرادی که نیاز به مشاوره تخصصی در حوزه ورزشی دارند، آنها را مورد پایش و آزمایش قرار می‌دهند. تست‌های مختلف علوم ورزشی از آنها گرفته می‌شود و براساس نیاز به آنها برنامه تمرینی تجویز می‌شود. پژوهشگاه این اعلام آمادگی را می‌کند که می‌تواند در قالب طرح‌ها گزارش پایش سلامت کارمندان سازمان‌های مختلف را که اعلام نیاز می‌کنند، از آنها تست پایش سلامت بگیرد. ما این را به عنوان الگو در جامعه انجام می‌دهیم و از اساتید تربیت ‌بدنی سراسر کشور می‌خواهیم یافته‌های تحقیقاتی که تولید کرده‌اند در جامعه به صورت مستقیم و به صورت یک محصول در جامعه ارائه دهند. سازمان مدیریت برنامه و بودجه 400 دستگاه را معرفی کرده‌اند که بودجه پژوهشی دارند و می‌توانیم با آنها طرح تحقیقاتی انجام دهیم. با اکثر آنها مکاتبات لازم را انجام داده‌ایم. بنابراین یکی از موضوعات مهمی که می‌توان به عنوان طرح پژوهشی روی آن سرمایه‌گذاری انجام داد، پایش سلامت پرسنل سازمان‌ها است. در این نوع تحقیقات ضمن این که سلامت افراد هر سازمان پایش می‌شود، برای ارتقای سلامت آنها نیز برنامه داریم. 26 سازمان در لیست ما وجود دارد. مثلا برای ورزش همگانی چهار تا از اعضای هیات علمی خود را برای این منظور گذاشتیم که در حوزه ورزش همگانی، سالمندان، کودکان و زنان تحقیقاتی انجام دهند و نتایج تحقیقات خود را ارائه دهند. تعداد طرح‌ها بیش از 30 مورد است و این ها به مرحله اجرا در آمده است. در حقیقت در طی پنج سال گذشته ما نیاز محورتر کار کردیم.
 
* به دنبال تربیت کاروز پژوهشی هستیم
 
یکی از کارهایی که پژوهشگاه انجام می‌دهد، هدایت پایان نامه ها و رساله‌های دانشجویی در سطح دانشکده های تربیت ‌بدنی است. در این زمینه با شش دانشکده تربیت ‌بدنی قراردادهایی منعقد کردیم که آنها پایان نامه خود را برحسب اولویت‌های ما انجام می‌دهند. مثلا 9 پایان نامه در حال‌ حاضر درگیر کردیم تا دانشجویان روی این پایان نامه ها کار کنند. با اساتید آنها قرارداد منعقد کردیم تا دانشجویان داده های خود را براساس اولویت‌های که در حوزه ورزش کشور است، جمع‌آوری کنند و آنها را به مرحله اجرا بگذارند. علاوه بر این  تا به حال 37 دانشجو فرصت مطالعاتی جذب کردیم که عده زیادی از آنها فارغ التحصیل شده‌اند. بنابراین دانشجویان طی شش ماه در پژوهشگاه به عنوان تنها نهادی که در سطح کشور در حوزه علوم ورزشی فعالیت می کند تمرین پژوهش در راستای پایان نامه خود انجام می‌دهند. این کار برای دانشجویان کشور در حال‌ انجام است. یک طرح دیگری داریم به نام «کاروز پژوهشی» که در طرح های تحقیقاتی ملزم کردیم به تناسب بودجه‌ای که در این طرح وجود دارد و گستردگی کار تحقیقاتی اعضای هیات علمی چه در پژوهشگاه و چه دانشگاه سراسر کشور  بودجه پژوهشی را از ما می‌گیرند و کارورز پژوهشی تربیت می‌کنند. بنابراین کسانی که علاقمند هستند کار تحقیقاتی انجام دهند در سامانه پژوهشی ما ثبت‌نام می‌کنند و مجریان موظف هستند در هر طرح یک تا پنج کارورز پژوهشی را استخدام و بعد از پرداختن حق الزحمه به آنها آموزش دهند. اینها در آینده با پروسه تحقیق در طرح کلان تحقیق آشنا می‌شوند و در آینده می‌توانند پژوهشگران خوبی برای کشور باشند.
 
*دانشجو بدون دریافت تاییدیه کمیته اخلاق اجازه انجام کار پژوهشی ندارد
 
ما بهترین نشریات کشور را داریم که مرجع اول دانشجویان است. یعنی وقتی دانشجویی می‌خواهد فارغ التحصیل شود باید مقاله چاپ کند تا از پایان نامه خود دفاع کند. سرعت بررسی مقالات در پژوهشگاه به گونه‌ای است که میانگین زمان داوری سه ماه است و برای دانشجویان این فرصت خوبی است که در کوتاه ترین زمان ممکن نتایج تحقیقات خود را به تایید یک مرجع علمی برسانند و پذیرش بگیرند تا در پروسه چاپ قرار بگیرد. دانشجویان ممکن است یک مشکل دیگری داشته باشند و آن تاییدیه کمیته‌ اخلاق است. دانشجو باید تاییدیه اخلاق داشته باشد تا کار پژوهشی انجام دهد. ما کمیته‌ اخلاق را راه‌اندازی کرده‌ایم و در هر ماه بیش از 20 مورد پایان نامه دانشجویی به ما ارجاع می‌شود و آن را در کارگروه مورد بررسی قرار می‌دهیم تا کد اخلاق را به دانشجویان بدهیم. سعی و تلاش بر این است که از نیروهای زبده و اساتید برجسته دانشگاه و  از تمام ظرفیت‌های ملی با 52 دانشگاه تربیت ‌بدنی که در ساختار وزارت علوم تعریف شده است،  استفاده کنیم. این دانشکده‌ها در حوزه علوم ورزشی کار پایان نامه های دانشجویان را مورد بررسی قرار می‌دهند. ما همچنین شورای هماهنگی مراکز آموزش و پژوهش کشور را راه‌اندازی کرده‌ایم . 52 دانشکده تربیت ‌بدنی و شش گروه و انجمن در حوزه علوم ورزشی نماینده وزارت ورزش و جوانان ، نماینده وزارت آموزش و پرورش و نماینده وزارت علوم، در این شورای هم اندیشی دور هم گرد  می‌آیند و تصمیمات کلان ورزش کشور در آن جا گرفته می‌شود. در حقیقت در موسسات علمی ــ پژوهشی فرد با یک هم افزایی و با یک رویه یکسان تر فعالیت آموزشی و پژوهشی را انجام می‌دهد. به طوری که هم‌اکنون 12 هزار و 700 دانشجو و اساتید با ما ارتباط ساختاری دارند که از این تعداد بیش از دو هزار نفر دکترای تربیت ‌بدنی و یا عضو هیات علمی هستند یا شامل افرادی می‌شوند که دکترای خود را در حوزه علوم ورزشی دریافت کرده‌اند و زیر نظر پژوهشگاه فعالیت می‌کنند.
 
  
* تمرکز اصلی پژوهشگاه در حوزه پژوهشی ساماندهی فناوری‌های ورزشی است
 
محمد شریعت زاده معاون فناوری پژوهشگاه علوم ورزشی نیز در این نشست با اشاره به این که طبق آخرین اطلاعات در سال‌های 2016 و 2017 گردش مالی صنعت ورزش دنیا  بین 500 تا 700 میلیارد دلار برآورد شده است، تاکید کرد: باید تلاش کنیم کشور ما نیز به سهم  مطلوبی در صنعت ورزش (در ابعاد فناوری محصولات، خدمات و شبکه‌های اجتماعی ) دست پیدا کند.
در داخل کشور طی سال‌های اخیر موضوع شرکت های دانش بنیان، استارت آپ ها، حمایت از کسب و کارهای نوپا، پررونق شده و تلاش‌های زیادی صورت گرفته و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و همچنین بخش خصوصی به طور ویژه‌ وارد این حوزه  شده‌اند. در حوزه فناوری های ورزشی سابقه پژوهشگاه را که نگاه کنید، می بینید در این زمینه پژوهشگاه پیشگام بوده است. سال 78 ــ 79 پژوهشگاه اولین تردمیل حیوانات آزمایشگاهی (رت)  را به عنوان محصول یک طرح پژوهشی ساخت.
در سال های اخیر به دلیل نبود متولی مشخصی برای حمایت و ساماندهی حوزه فناوری های ورزشی در کشور، از حدودسال 91 ــ 92 پژوهشگاه بحث فناوری های ورزشی را به عنوان نقطه عطف و موضوعی استراتژیک مورد تاکید و توجه قرار داد و تمرکز اصلی پژوهشگاه در حوزه پژوهشی حمایت و تلاش در جهت سر و ساماندهی موضع فناوری‌های ورزشی کشور بود. در داخل کشور مراکزی همچون پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری مختلفی وجود دارند، اما اولویت های حمایتی آنها موضوعات دیگری مثل نانو، هوا فضا،  حوزه‌ IT و ... بودند و تنها تعداد اندکی از افراد نوآور، مخترع  و استارت آپ های حوزه علوم و فناوری های ورزشی می توانستند شرایط استقرار در این مراکز حمایتی را پیدا کنند. خرداد سال 95 اولین ایده بازار صنعت ورزش و فناوری های ورزشی را برگزار کردیم تا از وضعیت موجود فناوری های ورزشی و افراد فعال در این حوزه آگاهی پیدا کرده و ببینیم چقدر می‌توان با اتکا به آن برنامه‌ریزی  انجام داد.
تعداد طرح هایی که به دبیرخانه ایده بازار ارسال شد فراتر از برآورد ما بود و بخش عمده مربوط به دانشجویان فنی ــ‌ مهندسی بود و این ما را به ادامه فعالیت در این حوزه بیش از پیش ترغیب کرد.
 با حمایت‌های بسیار مناسب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  مجوز راه‌اندازی مرکز ملی نوآوری فناوری های ورزشی را از معاونت علمی گرفتیم. از بهمن ماه سال قبل فضای فیزیکی و اداری را برای استقرار این استارت آپ ها فراهم کردیم و  تیم های فناوری که از فیلتر مرکز نوآوری عبور می‌کردند، توسط مربیانی که برای این کار در نظر گرفته بودیم آموزش و هدایت می‌شدند تا ایده ها هر چه‌ زودتر به محصول تبدیل و تجاری سازی شوند. 
به عنوان مثال 28 مهرماه امسال، از 12 استارت آپ و واحد فناور با مبلغی بالغ بر 200 میلیون تومان حمایت مالی کردیم و قرارداد حمایتی مرکز نوآوری با آنها منعقد شد. در این قرادادها، در حوزه نرم افزاری (اپلیکیشن ها) مواردی که از آنها حمایت شد، مربوط به ارائه خدمات ورزشی بود. به عنوان مثال استارت آپی به عنوان  شبکه جامع مربیان ورزش در کشور و استارت آپ دیگری تحت عنوان هم ورزشی به ثبت رسید که از طریق این اپلیکیشن افراد دوستان ورزشی را برای دیدن مسابقه و یا انجام فعالیت ورزشی انتخاب می‌کنند.
 
*هنوز سرمایه‌گذارها به درآمدزایی از طریق استارت آپ‌ها باور ندارند
 
همچنین در حوزه سخت افزاری نیز از ابزارها و محصولاتی حمایت کرده ایم که می‌تواند در بخش ورزش قهرمانی یا همگانی و سلامتی مورد استفاده قرار گیرد.  در حال‌ حاضر درخواست های زیادی از سوی استارت آپ، مخترعان و شرکت های فناور، توسط مرکز نوآوری دریافت می شود که نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست و ما سعی می‌کنیم در حد توان آنها را حمایت و هدایت کنیم.
مواردی از این حمایت ها نیز در حال به ثمر نشستن است، به عنوان مثال یکی از استارت آپ های که سال گذشته پژوهشگاه از آن حمایت کرد دستگاه ارگومتر شبیه ساز قایقرانی بود. این دستگاه هم در تیم‌های ملی و باشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیش از این با هزینه بالایی از خارج از کشور وارد می‌شد. در حال‌ حاضر نمونه ای که ساخته و تولید شده است «رشته های رویینگ، دراگون و کانو» را شبیه سازی می‌کند و در حال دریافت آخرین نظرات متخصصین و فدراسیون مربوطه برای ورود به بازار است.
 مثال دیگر پنجه کربنی دویدن معلولان است که تا به امروز ورزشکاران ما در حوزه ورزش جانبازان و معلولان که قطع اندام از ناحیه زانو و یا مچ پا بودند، در مسابقات جهانی  و المپیک چون تولید این پنجه کربنی در انحصار چند کمپانی خارجی بود و به دلیل بالا بودن هزینه آن یا تحریم ها، قادر به خریداری آن از خارج از کشور نبودیم و عموماً ورزشکاران ما برای شرکت در مسابقات جهانی دوهای سرعت مشکل داشتند.
 یک فارغ التحصیل رشته مکانیک با حمایتی که از او به عمل آوردیم این ایده را تبدیل به محصول کرد و توانسته در کشور آن را تولید کند. 
 
این مواردی که گفتم ما را به آینده حوزه فناوری های ورزشی در کشور بسیار امیدوار می کند. پژوهشگاه و مرکز نوآوری آن یک مجموعه هستند با یک بودجه مشخص و محدود. تلاش می کنیم این فرهنگ استارت آپی، فرهنگ فناوری و نوآوری در صنعت ورزش ایران جاری شود و توجه دستگاه ها و سازمان های مسئول جلب شود. ما استقبال می‌کنیم از بخش‌های دیگر دولتی و خصوصی که در موضوع فناوری های ورزشی ورود کرده و سرمایه‌گذاری انجام ‌دهند.
 
البته هنوز برای سرمایه‌گذاران این باور ایجاد نشده که از طریق استارت آپ ها می‌توان به درآمدزایی، کارآفرینی و توسعه علمی کشور دست یافت. ما می‌خواهیم اکوسیستم صنعت و فناوری های ورزشی ایران را تشکیل داده و سازماندهی کنیم و در این راستا گام های اول را برداشته ‌ایم، هرچند که نیازمند حمایت سازمان هایی همچون وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک، سازمان ورزش شهرداری و..  هستیم و  باید کمک کنند تا این اکوسیستم شکل بگیرد و به جایگاه  واقعی خود برسد تا همه از جمله تولید کننده، فروشنده، خریدار از آن سود ببرند و رونقی به صنعت و اقتصاد  ورزش کشور بدهند. این نقطه عطفی است که به طور جدی روی آن متمرکز شدیم و مکاتبات مختلفی با نهادهایی که در بالا اشاره کردم انجام داده ایم تا بتوانیم حمایت های آنها را با خود به همراه داشته باشیم. اگر سازمانی مثل وزارت ورزش و جوانان از ما حمایت کند، تجاری سازی این محصولات و متعاقب آن کارآفرینی را به همراه خواهد داشت و می تواند بخشی از نیاز های فدراسیون های زیر مجموعه خود را تامین کند.
 
 
 * پژوهش باید متناسب با نیاز جامعه باشد تا در قفسه خاک نخورد
 
عبدالله آقاجانی معاونت پشتیبانی و منابع انسانی پژوهشگاه علوم ورزشی در ادامه این نشست با بیان این که بودجه پژوهشگاه علوم ورزشی از پایه کم بسته شده است، می‌گوید: پژوهشگاه با توجه به وضعیت موجودش از بودجه مناسبی برخوردار نبود، اما شرایط در حال‌ حاضر بهتر شده و هر چقدر که جلو می رویم بودجه پژوهشگاه افزایش پیدا می‌کند. البته 70 درصد از بودجه صرف پرداخت حقوق مزایا و هزینه های جاری  می‌شود و تنها 30 درصد را برای کارهای پژوهشی می‌توانیم هزینه می‌کنیم. در حالی که بیشترین بودجه باید صرف کارهای پژوهشی شود. تلاش ما بر این است تا بودجه پژوهش را افزایش دهیم. هدف بر این است که به سمت درآمدزایی پیش برویم و کار تجاری سازی صورت بگیرد. پژوهش‌هایی که در قفسه خاک بخورند به درد نمی خورد. پژوهش باید متناسب با نیاز جامعه باشد تا این نیازها خود به خود به تجاری سازی تبدیل شود. وقتی نوآوری صورت بگیرد چرا ما باید محصولات خود را از خارج وارد کنیم. تلاش بر این است که بودجه پژوهش افزایش پیدا کند و ما خود محصولات را در داخل تولید کنیم. طرح‌های ما الان دو دسته هستند که یک تعداد خود پژوهشگاه انجام می‌دهد و یکسری طرح‌ها مشارکتی که از بیرون سفارش داده می‌شود. یک دسته که ما نیز از آنها حمایت می‌کنیم و به صورت مشترک کار انجام می‌دهیم به این شکل است که درصدی از هزینه طرح را سفارش دهنده متقبل می‌شود و  درصدی دیگر را پژوهشگاه از آن طرح حمایت مالی انجام می‌دهد. عموما طرح هایی که شورای پژوهشی پژوهشگاه تصویب می‌کند براساس  بودجه بندی کار را انجام می‌دهیم.
 
در پایان این نشست، رضا فتحی مدیر روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی با اشاره به دیدگاه مثبت سرپرست جدید پژوهشگاه علوم ورزشی نسبت به رسانه‌ها تاکید کرد: از همه ظرفیت های روابط عمومی برای انتشار یافته های علمی پژوهشگاه علوم ورزشی به عنوان نماد علمی پژوهش و مرجع معتبر پژوهش های ورزشی کشور و به منظور بهرمند شدن افراد جامعه و مراکز و نهاد های مرتبط با علوم ورزشی با همکاری رسانه‌ها استفاده خواهیم کرد.
 
یک رویکرد مشترک میان روابط عمومی و اصحاب رسانه وجود دارد و آن اطلاع رسانی در جهت ارتقای سطح آگاهی مردم و مخاطبان، به ویژه جامعه علمی ورزش کشور در حوزه پژوهش های علوم ورزشی بوده که همواره روابط عمومی به عنوان منبع پیام و تأمین کننده اطلاعات برای رسانه ها و رسانه ها نیز انعکاس دهنده فعالیت ها و عملکرد حوزه های مختلف پژوهشگاه علوم ورزشی بوده‌اند.
 
©2019 All Rights Reserved