کد خبر: 33825 تاریخ انتشار : 1397/2/31-7:4:42

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

ثبت اختراع ربات هوشمند توانبخشی اندام تحتانی توسط پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی
در راستای رسالت پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی در جهت حمایت از طرح‌های فناورانه در حوزه علوم ورزشی، طرح" ربات هوشمند توانبخشی اندام تحتانی" که ازجمله طرح‌های منتخب اولین فستیوال نوآوری صنعت تجهیزات ورزشی بود، ثبت اختراع گردید.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی، هدف اصلی از این اختراع، کنترل و مانیتورینگ یک ربات توانبخشی با سه درجه آزادی به‌منظور توانبخشی اندام تحتانی بیمارانی است که به‌ دلایلی نظیر آسیب‌های ورزشی، ضایعه نخاعی، سکته مغزی، اختلال عضلانی و یا عمل جراحی توانایی حرکتی خود را ازدست‌داده‌ و نیاز به توانبخشی دارند. در این طرح، اعمال حرکات اکتیو و پسیو به روش الگوهای صحیح و تحت مدیریت متخصص توانبخشی و حرکات اصلاحی ورزشی انجام می‌پذیرد.
در این دستگاه، عملیات مانیتورینگ و تحلیل دینامیکی حرکات توسط یک برنامه هدفمند رایانه‌ای انجام‌گرفته تا از صحت عملکرد برنامه کنترل‌کننده منطقی، اطمینان حاصل گردد. در الگوریتم تعیین‌شده برای این کنترل‌کننده، انجام تمرینات غیرفعال، کمکی و مقاومتی با استفاده از تحلیل اطلاعات یک سنسور دقیق مقاومتی در نظر گرفته‌شده است. در تمرینات کمکی، نیروهای موردنیاز بیمار برای انجام حرکات، متناسب با نیروهای واردشده از طرف وی (بازخورد اطلاعات) به‌صورت خودکار تنظیم می‌گردد. امکان انجام تمرینات مقاومتی نیز به‌‌گونه‌ای فراهم‌شده است تا بتوان این تمرینات را بدون استفاده از وزنه و با اعمال بار منفی انجام داد. نتایج حاصل بیانگر دقت قابل‌توجه در انجام حرکات، ایجاد شرایط بسیار ایمن برای بیمار و انعطاف‌پذیری بالا در کنترل دینامیکی فعالیت‌ها، به‌گونه‌ای که می‌توان طیف وسیعی از تمرینات توانبخشی را انجام داد، است.
شایان‌ذکر است این طرح که با حمایت پژوهشگاه علوم ورزشی به اجرا رسیده، به‌صورت مشترک بین مجری طرح آقای دکتر اکبر محمدعلیزاده دکترای مهندسی برق مخابرات و پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی به ثبت اختراع رسیده است
هم‌اکنون تیم سازنده و اجرایی این طرح به‌عنوان یکی از هسته‌های فناور و استارت آپ ورزشی در مرکز ملی نوآوری فناوری‌های ورزشی ایران مستقر می‌باشند.
 ©2018 All Rights Reserved