کد خبر : 33191 تاریخ انتشار : 1396/6/11-12:30:37
همایش ملی فعالیت بدنی برای افراد دارای معلولیت برگزار شد
همایش ملی فعالیت بدنی برای افراد دارای معلولیت روز چهارشنبه 8 شهریورماه 1396 هم‌زمان با برگزاری سومین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات توان‌بخشی در تهران برگزار شد
لینک کوتاه http://ssrc.ac.ir/id/33191
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی، آکادمی ملی پارالمپیک با همکاری مرکز ضایعات نخاعی بنیاد شهید و امور ایثارگران، پژوهشگاه علوم ورزشی، مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، سازمان بهزیستی کل کشور، فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان و برخی از انجمن‌های توانبخشی غیردولتی، همایش ملی فعالیت بدنی برای افراد دارای معلولیت را با محورهای آشنایی با ساختار ورزش همگانی در ایران برای افراد دارای معلولیت، آشنایی با پیش‌نیازهای فعالیت بدنی برای افراد دارای معلولیت، آشنایی باکلاس بندی رشته‌های مختلف ورزشی، معرفی حرکات ورزشی مناسب برای افراد دارای ضایعات نخاعی و آشنایی با ورزش بوچیا و برای تونیک و تای چی ویژه افراد دارای معلولیت در تاریخ چهارشنبه 8 شهریورماه 1396 در سومین نمایشگاه بین‌المللی توانبخشی و در سالن همایش چهل سرای مصلی امام خمینی (ره) برگزار کرد.


 
دکتر فریبا محمدی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی و دبیر علمی این همایش بابیان اینکه هدف از برگزاری این همایش گردهم آوردن مراکزی است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به افراد دارای معلولیت خدمات می‌دهند افزود اگر نگاه عمیقی به هدف غایی هرکدام از این مراکز داشته باشیم می‌بینیم که آنها اهداف مشترک دارند اما با توجه به مأموریت‌های سازمانی خود هرکدام به‌نوعی و با نگاه خاصی در حوزه ورزش این افراد فعالیت می‌کنند.
وی افزود مأموریت کمیته ملی پارالمپیک ارائه خدمات به ورزشکاران پارالمپیکی است و جنبش پارالمپیک را باهدف گسترش ورزش در میان جامعه هدف و استعداد گزینی افراد مستعد تا رسیدن به سطوح پارالمپیک را دنبال می‌کند. فدراسیون جانبازان و معلولان با حمایت از ورزش همگانی افراد دارای معلولیت، بسترهای لازم را برای ورزش قهرمانی آماده می‌کند. سایر مؤسسات نیز درجهت استقلال و ارتقاء کیفیت زندگی این عزیزان تلاش می‌کنند.
نائب رئیس آکادمی ملی پارالمپیک، یکی از ویژگی‌های بارز ورزش را ارتقاء روحیه کار تیمی دانست و خاطرنشان کرد برگزاری این همایش بهانه‌ای برای کار تیمی و تعاملات این نهادها از نزدیک و هم‌افزایی آنها در جهت عدم موازی کاری و استفاده از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های یکدیگر است.

وی گفت با این رویکرد پیشنهاد این همایش از سوی مرکز ضایعات نخاعی مطرح شد و کمیته ملی پارالمپیک از طریق بازوی علمی خود یعنی آکادمی ملی پارالمپیک، آمادگی خود را برای همکاری علمی در این رویداد اعلام کرد.
وی افزود با توجه به توان اجرایی بسیار بالای مجموعه نیکوکاری رعد آنها نیز زحمات بخش اجرایی را با همکاری مرکز ضایعات نخاعی متقبل شدند و سازمان بهزیستی نیز با توجه به برنامه‌ای که برای توسعه خدمات ورزشی در آن نهاد داشت آمادگی خود را برای مشارکت اعلام کرد. در تنظیم برنامه این همایش یک‌روزه سعی کردیم از مشارکت متخصصان سایر سازمان‌های فعال در این زمینه مانند پژوهشگاه علوم ورزشی، فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان، انجمن برای تونیک، انجمن بوچیا نیز بهره‌مند شویم.
دکتر محمدی در خاتمه اظهار کرد که امید آن دارد با مشارکت هرچه بیشتر سازمان‌های فعال در این حوزه طبق برنامه‌ای مدون بتوانیم نقش کوچکی در ارتقای کیفیت و امید به زندگی افراد دارای معلولیت داشته باشیم.