کد خبر : 35288 تاریخ انتشار : 1397/10/11-15:31:3
ارائه راهکارهای اشتغال زایی از طریق ورزش در استان خراسان جنوبی توسط پژوهشگاه علوم ورزشی مورد بررسی قرار گرفت
طرح پژوهشی با عنوان راهکارهای اشتغال‌زایی در ورزش استان خراسان جنوبی با رویکرد اقتصاد مقاومتی توسط دکتر محمد حسین قربانی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی انجام گرفت.
لینک کوتاه http://ssrc.ac.ir/id/35288
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی، طرح پژوهشی «راهکارهای اشتغال‌زایی در ورزش استان خراسان جنوبی با رویکرد اقتصاد مقاومتی» با حمایت مالی و معنوی اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان جنوبی و از طریق پژوهشگاه علوم ورزشی انجام گرفت.
يكي از مهم‌ترین چالشهای اقتصادی و اجتماعی امروز کشور، مسئله اشتغال و بيكاري است. با توجه به اهمیت این موضوع، طرح پژوهشی با عنوان راهکارهای اشتغال‌زایی در ورزش استان خراسان جنوبی با رویکرد اقتصاد مقاومتی توسط دکتر محمد حسین قربانی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی انجام گرفت.
 این طرح با حمایت مالی اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان جنوبی، در دو فاز کیفی و کمی انجام گرفت. در این پژوهش، سه مقوله اصلی گرایش جامعه به ورزش، خصوصی‌سازی در ورزش و بهبود فضای کسب‌وکار به عنوان عوامل عِلّی و اثر گذار در اشتغالزایی مورد شناسایی قرار گرفت. مهمترین پتانسیل ها و حوزه های اشتغالزا در ورزش استان شامل گردشگری ورزشی (با تاکید بر برگزاری تورهای کویرنوردی، کوه نوردی و طبیعت گردی و برگزاری رویدادهای ورزش­های صحرایی)، ارائه خدمات ورزشی (برای مثال راه اندازی مراکز تندرستی ورزشی در شهرستانها، ارائه خدمات بازاریابی، راه اندازی کسب و کارهای مجازی و...)، آموزش ورزش(تاسیس آکادمی های تخصصی در ورزشهای مختلف، برگزاری کلاسهای آموزشی و علمی، آموزشهای خصوصی و حرفه ایی و...) برگزاری رقابت های ورزشی (برگزاری رویدادهای ورزشی و میزبانی رویدادها) تولیدات ورزشی (راه اندازی کارگاه های ساخت تجهیزات و کالاهای ورزشی) است.
 در این مطالعه، 15 راهکار اصلی جهت اشتغالزایی در ورزش استان شناسایی و ارائه شد که از جمله می­توان به آموزش و تلاش برای بهبود نگرش مردم نسبت به ورزش، تدوین نظام توسعه گردشگری ورزشی استان، کاهش بروکراسی اداری برای صدور مجوزهای کسب‌وکار ورزشی، گسترش برگزاری رویدادهای ورزشی با تأکید بر میزبانی رویدادهای بزرگ، حمایت از راه اندازی مراکز استعدادیابی ورزشی، تاسیس کمپ‌های کویر نوردی با همکاری سازمان گردشگری و اعطای وام و معافیت‌های مالیاتی به کارآفرینان ورزش استان اشاره نمود.