کد خبر : 33801 تاریخ انتشار : 1397/2/3-8:4:42
دستگاه پرتابل شبیه‌ساز قایقرانی به ثبت اختراع رسید
دستگاه پرتابل شبیه‌ساز قایقرانی توسط پژوهشگاه علوم ورزشی به ثبت اختراع رسید
لینک کوتاه http://ssrc.ac.ir/id/33801
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی، در راستای رسالت پژوهشگاه در جهت حمایت از طرح‌های فناورانه در حوزه علوم ورزشی، طرح" سطوح رابط کاربری در پاروزنی با رویکرد همگانی" که ازجمله طرح‌های منتخب اولین فستیوال نوآوری صنعت تجهیزات ورزشی بود، ثبت اختراع شد.
این دستگاه درواقع شبیه‌ساز ارگونومیک ورزش قایقرانی است و مطابق با اصول هفتگانه طراحی هم برای ورزش قهرمانی و هم ورزش همگانی، اجرایی شده است. دستگاه مذکور درواقع سطح رابط کاربری است که دو وجه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد و به‌واسطه وجود ویژگی‌هایی مانند قابلیت شبیه‌سازی رشته‌های گوناگون پاروزنی ازجمله روئینگ، کانو، دارگاگون، مانیتورینگ و ارتقا عملکرد سطح آمادگی جسمانی ورزشکار، سهولت حمل، وسیله‌ای مفید و چندمنظوره تلقی می‌شود.
طراحی سیستم محرکه این دستگاه بر اساس قوانین فیزیک سیالات صورت گرفته است و بر این اساس از مقاومت آب برای شبیه‌سازی قایقرانی استفاده‌شده است.
شایان‌ذکر است این طرح که با حمایت پژوهشگاه علوم ورزشی به اجرا رسیده، به‌صورت مشترک بین مجری طرح خانم زهره اریسیان کارشناس ارشد طراحی صنعتی و پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی به ثبت اختراع رسیده است
هم‌اکنون تیم سازنده و اجرایی این طرح به‌عنوان یکی از هسته‌های فناور و استارت آپ ورزشی در مرکز ملی نوآوری فناوری‌های ورزشی ایران مستقر می‌باشند.