کد خبر : 33853 تاریخ انتشار : 1397/3/5-13:27:30
ثبت اختراع دستگاه ورزشی و توانبخشی تمرین دهنده ویژه انقباضات اکسنتریک توسط عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی
به منظور تمرین دادن به ورزشکاران و توانبخشی بیماران آسیب دیده از ناحیه عضله و مفصل با تمرکز بر تمرینات اکسنتریک دستگاه ورزشی و توانبخشی تمرین دهنده ویژه انقباضات اکسنتریک ثبت اختراع شد.
لینک کوتاه http://ssrc.ac.ir/id/33853
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم ورزشی، به منظور تمرین دادن به ورزشکاران و توانبخشی بیماران آسیب دیده از ناحیه عضله و مفصل با تمرکز بر تمرینات اکسنتریک دستگاه ورزشی و توانبخشی تمرین دهنده ویژه انقباضات اکسنتریک با استفاده از سیم و موتور اسنکرونی توسط دکتر علی شریف نژاد عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی  ثبت اختراع شد.
دستگاه طراحی‌شده، وسیله‌ای با کاربری ورزشی و توانبخشی جهت تمرین دادن به ورزشکاران و توانبخشی بیماران آسیب دیده از ناحیه عضله و مفصل با تمرکز بر تمرینات اکسنتریک است. این دستگاه قادر به تولید قسمت کار مثبت (بخش کانستریک) حرکات ورزشی است و کابر می‌تواند به‌وسیله آن به تمرینات از نوع اکسنتریک بپردازد بی‌آنکه در قسمت کانسنتریک بخواهد نیرویی مصرف کند. با اینکار انگیزه و تمرکز کاربر صرفاً بر نوع حرکات اکسنتریک خواهد بود.
از این دستگاه می‌توان در ورزشگاه‌ها و مراکز توانبخشی برای بهبود درمان بیماران با آسیب های مرتبط با مفصل و عضله استفاده نمود و هم می‌توان بصورت خانگی از آن بهره برد. کاربران می‌توانند با توان عضلانی مختلف، دستگاه را برای انواع حرکات ورزشی برای تقویت قسمت‌های مختلف بدن تنظیم و استفاده نمایند.


 


برای محققان و پژوهشگران ثابت‌شده است که تمرینات اکسنتریک، تمرینات بااهمیت و مفیدی برای تقویت عضلات و باز توانی عضلات و تاندون‌ها محسوب می شود. اجرای هرچه بهتر این تمرینات مستلزم تجهیزات و وسایل موردنیازی است که بتواند بطور خاص این انقباضات اکسنتریک را برای عضلات فراهم آورده و بتوان با برنامه‌ای صحیح تمرینات اکسنتریک را اجرا نمود.
 امروزه در حوزه درمانی، قدم‌های نوینی در ساخت این‌چنین تجهیزاتی برداشته‌شده است که البته صرفاً جوابگوی بیماران معدود و درمان ناحیه خاصی مانند زانو می باشد. هرچند طبق پژوهش‌های انجام‌شده، عملکرد این دستگاه‌ها بسیار مفید ارزیابی‌شده است اما این وسایل کاربری ورزشی ندارند و هیچ‌یک از آن‌ها در ایران تولید نمی‌شوند.
در حوزه ورزشی هم در ایران هیچ فعالیتی در ساخت وسایلی که بتواند برای کاربران صرفاً حرکات اکسنتریک ایجاد نماید یافت نشده و در خارج از کشور وسایلی محدود باامکانات تمرین دهی بسیار محدود برای گروه عضلانی خاص طراحی‌شده است که ازنظر اقتصادی خرید و واردات آنها به کشور برای مصارف ورزشی مقرون‌به‌صرفه نیست. تولید این دستگاه علاوه بر کمک به بیماران آسیب دیده از ناحیه عضله و مفصل از خروج ارز جلو گیری نموده و کشور را از واردات این دستگاه بی نیاز خواهد نمود.