کد خبر : 33703 تاریخ انتشار : 1396/11/10-12:12:33
آشنایی با موسسه ISI (بخش اول: تاریخچه)
موسسه ISI که مخفف کلمه Institute For Scientific Information می‌باشد و به «موسسه اطلاعات علمی» مشهور است در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد که مدرک دکترای شیمی از دانشگاه پنسیلوانیا داشت تأسیس شد (البته قبل از آن نیز وجود داشت و درواقع تغییر نام داد).
لینک کوتاه http://ssrc.ac.ir/id/33703
موسسه ISI که مخفف کلمه Institute For Scientific Information می‌باشد و به «موسسه اطلاعات علمی» مشهور است در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد که مدرک دکترای شیمی از دانشگاه پنسیلوانیا داشت تأسیس شد (البته قبل از آن نیز وجود داشت و درواقع تغییر نام داد).

موسسه ISI در سال ۱۹۹۲ به خاطر بیماری یوجین گارفیلد به شرکت تامسون فروخته شد (Thomson). شرکت تامسون در سال ۲۰۰۲ شرکت رویترز را نیز خریداری کرده و شرکت تامسون رویترز (Thomson Reuters) تشکیل شد که دفتر مرکزی‌اش در نیویورک قرار دارد. دیوید تامسون رئیس این شرکت را با ۱۹ میلیارد دلار سرمایه در سال ۲۰۱۰ در رده بیستم میلیاردرهای دنیا قرار گرفت. موسسه ISI سابق یا تامسون رویترز فعلی در سال ۲۰۱۱ معادل ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون درآمد داشته و ۶۰ هزار کارمند در بیش از ۱۰۰ کشور جهان دارد.
موسسه آی اس آی (تامسون رویترز فعلی) در سال ۱۹۷۸ حدود ۵۲۰۰ مجله را پوشش می‌داد. در سال ۱۹۹۸ این تعداد به ۸۰۰۰ ژورنال رسید و این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۱۷۵۹۰ مجله رسیده است؛ بنابراین باید توجه کرد که امروزه موسسه ISI وجود ندارد بلکه به‌جای آن باید از تامسون رویترز استفاده کرد اما به دلیل اینکه نام موسسه ISI بسیار رواج یافته است اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند.
موسسه ISI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
باید اشاره شود که موسسه ISI یا درواقع تامسون رویترز یک ابر شرکت است. این شرکت هم‌اکنون در حیطه‌های اقتصادی و حقوقی بسیار فعال بوده و درصد بسیار کمی از درآمدهایش اختصاص به بخش علمی دارد. این موسسه چندین زیرمجموعه دارد که دو زیرمجموعه آن در حیطه علمی بسیار مشهور هستند. این دو زیرمجموعه عبارت‌اند از:
وب آف نالج (WOK) که یکی از زیرمجموعه‌های تامسون رویترز است و دو وظیفه مهم را بر عهده دارد. اولین و مهم‌ترین کار وب آف نالج این است که لیست مجلات معتبر را منتشر می‌کند که به مجلات ISI معروف هستند. برای ارزیابی این مجلات معتبر چند فاکتور مهم وجود دارد. دومین کار این بخش نیز تهیه ضریب اثر است که به گزارش استنادی مجلات معروف است.
وب آف ساینس(WOS) نیز درواقع قسمتی از شرکت تامسون رویترز است که به‌نوعی در داخل و بطن WOK قرار دارد و زیرمجموعه‌ای از آن محسوب می‌شود. WOS خود شامل پنج دیتابیس بزرگ است که از این پنج دیتابیس دو مورد مربوط به کنفرانسها است. WOS حدود ۴۵ زبان مختلف را پوشش می‌دهد و ۱۲ هزار مجله با بالاترین ضریب اثر را پوشش می دهد. اگر مقاله‌ای دارای متن کامل باشد با آن لینک برقرار می‌کند. پوشش WOS برای علوم از ۱۹۰۰ به بعد، برای علوم اجتماعی از ۱۹۵۶ به بعد و برای هنر و علوم انسانی از ۱۹۷۵ به بعد را شامل می‌شود.
جمع‌بندی
موسسه ISI در سال ۱۹۶۰ تأسیس‌شده اما بعدهای به موسسه تامسون رویترز فروخته شد؛ بنابراین نام آن تامسون رویترز است. این شرکت چند نوع فعالیت انجام می‌دهد که یکی از آن‌ها فعالیت‌های علمی است. فعالیت‌های علمی این شرکت در دو زیرمجموعه معروف آن یعنی وب آف نالج (WOK) و وب آف ساینس (WOS) انجام می‌گیرد. ازجمله اساسی‌ترین و معروف‌ترین کارهای این شرکت انتشار نام مجلات معتبر است که به نام مجلات ISI یا مجلات برتر تامسون رویترز معروف‌اند. کار مهم بعدی این موسسه انتشار ضریب اثر (Impact Factor) است.
منبع: irantahgig.ir